Povlečení pro sladké sny

Pod pojmem povlečení si snad každý správně představí prádlo pro své lůžkoviny. Povlak pro polštář i peřinu. Dnešní nabídka trhu je opravdu pestrá, takže pokud jste se rozhodli pořídit si povlečení nové, vyberte si rovnou takové, které se snadno udržuje, po praní rychle schne a nemusí se ani žehlit. Pokud se v materiálech nevyznáte, pojďte se na ně s námi podívat podrobněji.

Materiály se dnes liší názvem, přestože se většinou jedná o podobný typ výrobku. Vyrábí se z bavlněných směsí, ze stoprocentní bavlny, přírodního hedvábí, viskózy, ze lnu nebo z umělých vláken.

Bavlna
Pod názvem 100% bavlna najdeme textilie a různou hustotou tkaní i různou gramáží. Kvalita zde výrazně ovlivňuje cenu, proto se bavlněné výrobky mohou pohybovat ve velkém cenovém rozpětí, od stokorun až po tisícikoruny za opravdu luxusní provedení. Bavlněné povlečení je velmi příjemné na omak a při doteku vyvolává pocit tepla. Tradiční bavlněnou ložní textílií je například flanel, krep, damašek, kanafas, žerzej i froté. Bavlněné povlečení můžeme prát při vyšších teplotách a většinou se musí žehlit.

Polyester
Polyesterové výrobky se nemačkají a nemusí se žehlit. Klasická umělá vlákna málo sají, proto se používají ve směsi s bavlnou. Jsou příjemné na dotek, umí vyrovnávat teploty, a tak vytváří příjemné podmínky pro spaní. Řadí se mezi ně textilie z mikrovlákna, saténu nebo fleece.

Len
Len se používá ve směsi s bavlnou. Tato látka je příjemná na dotek, skvěle absorbuje vlhkost, v létě chladí a v zimě hřeje. Má antibakteriální vlastnosti, díky nimž se alergikům zlepšují jejich problémy. Lněné povlečení je vysoce kvalitní a doporučuje se i do dětských postýlek. Prát ho můžeme při vyšších teplotách, rychle schne a při žehlení se obnovuje jemný hedvábný lesk.

Výběr je nejen v materiálech, ale také v motivech a barvách. Vybírat tak můžete z celé škály barev, od proužků po kostky, nebo tematických vzorů a motivů. Důležité je, aby se vám povlečení líbilo a abyste se při uléhání cítili dobře, protože pak má dobrý výběr lůžkovin vliv na váš dobrý spánek.