Stereolitografický tisk pomocí pryskyřice

Objekt, který si lze osahat

Metoda trojrozměrného tisku se stává stále populárnější i mezi běžnou populací. Pomocí technologie 3D tisku dokáže tiskárna vyrobit malý předmět z plastu, šperk, ale i stavět domy. Firma 3D-tiskni umožní využít tuto moderní technologii každému, ať už jste z Ostravy nebo Prahy.

objekt 3D

Jak to funguje?

Výroba těchto trojrozměrných 3D předmětů začíná tím, že se zadá 3D digitální podoba do počítače, následně může začít samotný proces výroby, který se provádí takzvanou aditivní technologií, což je vrstvení materiálu na sebe.

Jaký materiál?

Materiál do 3D tiskáren není jen jeden, můžete si vybrat z mnoha druhů materiálů. Záleží, jaký výrobek má tiskárna vytvořit a jaké jsou požadavky na jeho vlastnosti.

První možností jsou materiály na FFF tisk, to je metoda 3D tisku, ke které se využívá roztavených termoplastů v podobě strun namotaných na cívku. Jako nejuniverzálnějším se jeví materiál Polymléčná kyselina, PLA. Nylon je citlivý na vlhkost, je potřeba ho skladovat uzavřený s odvlhčovačem, zato je odolný do 180 °C a vyniká pevností. Zajímavé je i použití FLEXI, díky pružnosti a vlastnostem podobným gumě.

dental resin

Druhým typem trojrozměrného tisku je stereolitografický tisk, také můžeme najít zkratku SLA. Podle názvu se může zdát, že je to komplikovaná technologie, ale není tomu tak. Je to 3D tisk pryskyřice. Výhodou je lepší kvalita a výdrž, jelikož při vrstvení se jednotlivé vrstvy vytvrzují ultrafialovým světlem, na rozdíl od termoplastů, které tuhnou sami. Příkladem může být Standartní resin, jenž je vhodný pro povrchy, u kterých nejsou kladeny velké nároky na pevnost. Dále existuje i Dentální nebo Konstrukční resin. Výrobky z dentální pryskyřice jsou hojně využívané. Tuhým a odolným materiálem je tzv. Durable resin, což je vysoce odolná pryskyřice, která je i pružná.

Podobné příspěvky