Canicross je běh se psem v terénu, s možnou pomocí speciálního vybavení. Váš pes je k vám „připojen“ pomocí postroje, díky čemuž jste jeden tým.
selfie se psem
Pokud váš pes rád běhá a je fyzicky zdráv, canicross je skvělým cvičením i pro vás. Malí psi jako je třeba bígl či kokršpaněl, mohou mít sice energie na rozdávání, ale chybí jim síla. V tomto sportu jim to nezabrání, žádná zátěž navíc po nich není vyžadována. Canicross je vhodný téměř pro každou rasu, proto neváhejte vzít svého chlupáče do psího parku a ukázat ostatním, jak se to dělá.
Pro dosažení kompletní souhry však budete potřebovat vybavení. Jako člověk musíte mít samozřejmě pár dobrých bot a také běžecký pás, kterých existuje na trhu více možností.
Běžec a pes jsou propojení skrz pružné lano, obvykle dlouhé 2-3m. Délka závisí na tom, jaká rychlost běhu vám vyhovuje, kam se chcete vypravit a co je příjemné vám a vašemu psovi. Pokud je váš čtyřnohý parťák nesoustředěný a často se nechává unést, volte kratší varianty. Delší zase v případě, že máte rychlé zvíře a chystáte se na cestu s mnoha zákruty a nerovným terénem.
Správný postroj může mít negativní důsledky na výkon a zdraví vašeho psa. Ačkoliv můžete mít své oblíbené varianty, vždy volte ten, který sedí především vašemu psovi.
Než vyrazíte, váš pes by měl přijmout dostatečné množství vody. Jedním z nejlepších triků bývá mu vodu trochu ochutit – vanilkovou zmrzlinou, trochou hovězího vývaru, fantazii se meze nekladou. Ujistěte se, že se váš pes napil alespoň hodinu před požadovanou fyzickou aktivitou.
Před a po každém běhu byste měli svým parťákům zkontrolovat tlapky. Na polštářcích by se neměly objevit žádné praskliny ani trhliny, nesmí být hladké na dotek. Tato znamení by měla být varováním, že jste délku trasy trochu přehnali. Pokud nějaká taková poškození najdete, dejte si pár dní pauzu, než zase vyrazíte běhat. Mějte se na pozoru i před tvrdými povrchy a jestliže nemáte jinou možnost, nezanedbejte preventivní péči o tlapky například balzámem.
běžící pes po cestě
Díky tomuto sportu je nespočet možností, jak se seznámit s ostatními. Tyto kluby a skupiny mívají své internetové stránky, najděte si veřejný trénink poblíž vašeho bydliště a staňte se součástí velké komunity milovníků canicrossu.