Dopřejte si horkou koupel: pomáhá hubnout a posiluje imunitu

Horké koupele měly svůj společenský a kulturní i zdravotní význam už ve starém Řecku a později ještě větší v Římě. Antika ostatně byla velmi nakloněna jak psychickému zdraví a zájmu o osobnost a jedince, jako měla zájem na společenském vývoji.

koupel

Vědecká pracoviště se předhánějí, kdo najde více pozitiv v horkých koupelích
Vědci z Amsterodamu, Británie, Švýcarska i Paříže potvrzují, že koupele a voda jako taková má velký vliv na naše zdraví, na náš metabolismus, psychiku i životní styl. Mluvíme tady jak o horkých koupelích, tak také o střídání studené a horké vody ve sprše.

koupelna

Střídání teplé a studené vody

Amsterodamská vědecká skupina tvrdí, že tři minuty v horké a minutu ve studené vodě bychom se měli všichni sprchovat denně. Celkem bychom tuto terapii měli praktikovat alespoň patnáct minut – posiluje to prý imunitu. Virové a bakteriální nákazy se vám vyhýbají až ve čtyřiceti procentech případů. Zvlášť v měsících jara a podzimu je nutné tuto terapii praktikovat, abychom nepodlehli nachlazení nebo rýmě. Tato technika je vhodná také po náročném dni nebo cvičení v posilovně, jelikož pomáhá uvolňovat svaly. Střídání teploty vody také podporuje zdraví a pružnost pokožky – podle mnohých lidí také střídání horké a studené vody pomáhá proti špatné náladě a depresi.

levandule

Proč horká koupel?

Kromě toho, že zlepšuje náladu, nám také hydratuje pokožku. Navíc dochází k regulaci cukru a glukózy v krvi. Koupele mohou být prevencí cukrovky druhého typu. Pokud navíc zkombinujete koupel s vůní levandule, je mnohem menší šance, že propadnete depresím nebo chmurám. Levandulový čaj proto přidejte do koupele a zhluboka dýchejte. Vaši mysl to oživí a ukldiní a vy si budete připadat svěží a krásně odpočatí. Horká koupel vám navíc pomůže dobít ztracenou energii.