Zasáhla vám do života žárlivost?

Žárlivost již byla tématem mnoha písní, básní, románů i filmů. Tento mezilidský vztah bývá běžným životním jevem, a projevit se může už jednak u maličkých dětí, ale také v dospělém věku. Tento fenomén je charakterizován nadměrným lpěním na určité osobě a velkou obavou o její ztrátu. Dovede zamíchat s emocemi jedince, takže se v něm mísí mnoho pocitů, od hněvu, strachu, méněcennosti, až po vlastní nedostatečnost.
otisk rtů
Pokud vám žárlivost provázená chaosem emocí, které často přerostou v žárlivé scény, vstoupí do života, může nejen ohrozit vaše každodenní fungování, ale také váš partnerský vztah, který do této doby fungoval bez chybičky. Žárlivost dovede být jako vichřice, která temně ničí vše krásné.

Jak vzniká žárlivost
Žárlivost zpravidla vznikne vyvoláním představy partnerova vztahu s někým jiným. Žárlivost však spouští některé faktory, které ji nevědomě ovlivňují. Z malých pocitů žárlivosti, která ani nemusí partnerský vztah ohrozit, však může vzniknout nepřiměřená intenzita emocí, která mnohdy přeroste až v chorobnou žárlivost.

Typy žárlivců
1. Někteří lidé se i se svými pocity uzavírají do sebe, namísto toho, aby si o problému otevřeně s partnerem promluvili. Užírají se podezříváním, a v duchu svádějí boj s těmi nejhoršími představami o nevěře, kterými ubližují především sami sobě. Mnohdy pak vybuchnou v nejneočekávanější okamžik, kdy však partnerovi nevyčtou možnou nevěru, ale nicotné prvky v jejich vztahu.

2. Jiní zase kvůli podezření slídí, prohlížejí věci partnera, kontrolují mu nejen kapsy, ale také mobil a emaily. Zde již jde o aktivní žárlivost, kdy ostřížímu zraku neunikne ani vlásek, díky kterému by mohla být případná nevěra odhalena a prokázána.

3. Slídění se mnohdy může zvrtnout do chorobné žárlivosti, kdy se jeden z partnerů stává agresivním, a vyvrcholení těchto emocí může být až hrozivé. Zákazy, omezování, hádky, nadávky, výhružky a další nezvládnutelné emoce mohou přerůst i ve fyzické napadení.
schovávání před uraženou
Žárlivé představy, které mnohdy s realitou nemají nic společného, dovedou nejeden partnerský vztah do pekel a dokonale ho zničí.