Je lokomotiva Tomáš dobrým vzorem pro děti?


Nejprve si pojďme říci, o co se jedná. Koneckonců je to důležité pro to, abychom vše správně pochopili a neudělali zbytečně unáhlené závěry. To je totiž nejčastější chybou rodičů, pokud jde o dětské pořady. Obvykle dají hned na první dojem a nezajímají se o to, co by jejich děti chtěly sledovat, do hloubky.koleje v přírodě

Je tu také fakt, že jako u všech seriálů, ani u pořadů pro děti nejsou všechny díly stejně kvalitní. A pokud natrefíte zrovna na špatnou epizodu, pak můžete dítěti zakázat danou věc sledovat, ač je naprosto neškodná. Nebo to můžete označit jen za hloupost, kterou vaše dítě sleduje, jelikož nemá rozum.

Jedním z důležitých kritérií, pokud jde o dětské filmy a seriály je to, zda je hlavní hrdina či hrdinka dobrým vzorem pro naše potomky. Pokud si jej totiž oblíbí, je velká pravděpodobnost, že začnou napodobovat jeho chování a přijímat jeho hodnoty. A to někdy není na škodu, pokud děti učí být nesobecký, pravdomluvný a další podobné vlastnosti. Ne vždy to však tak je a občas se stane, že ten, kdo by měl být vzorem, je vlastně opakem toho, co bychom si pod tím představovali.

A jak je na tom tedy lokomotiva Tomáš mašinka Tomáš? A kdo to vůbec je? Jedná se o postavu z britského dětského seriálu pro nejmenší Mašinka Tomáš a přátelé, v originále Thomas the Tank Engine and Friends. Seriál se odehrává na fiktivním ostrově, kde vlaky jsou hlavním způsobem dopravy ať už osob nebo zboží. Právě vlaky jsou zde živé, dokážou mluvit a komunikovat s lidmi.

A jaký tedy Tomáš je? Má samozřejmě kladné vlastnosti, je pracovitý, poslušný, statečný, hodný. Tedy všechno to, co bychom chtěli, aby naše děti byly. Avšak samotná premisa seriálu ukazuje, že ani tyto vlastnosti nemusí být za každých okolností dobré.děti čekající na vlak

Vlaky jsou zde plně závislé na lidech. To oni rozhodují, co daná lokomotiva bude dělat, zda bude přepravovat lidi nebo například uhlí. A vlak samotný nemá v tomto rozhodování žádný hlas. A tuto práci bude vykonávat celý svůj život. V podstatě jsou to tedy otroci.

Avšak na rozdíl od jiných filmů a seriálů s podobnou tématikou, byť pro starší publikum, se nijak nebouří a nesnaží se získat svobodu. Jsou spokojeni s tím, jak to je. A je toto ta lekce, kterou chceme našim dětem dát? Myslím, že ne. Proto raději najděme pořad, který bude vhodnější. Koneckonců na výběr je tu hodně.

Podobné příspěvky