Škůdce jménem inflace

Inflace provází lidstvo po většinu údobí, jež je charakteristické existencí peněz. Podíváte-li se do historie a porovnáte různé doby, zjistíte, že tatáž měna byla vždy zpravidla zprvu ‚tvrdší‘ než později. A to právě proto, že ji spolu se zubem času ohlodávala i zmíněná inflace. Inflace, jež znamená vlastně jenom a pouze to, že měna ztrácí tu rychleji a tu pomaleji svoji hodnotu.
Jednoho dne si tak za určitou částku můžeme koupit jisté zboží, o nějakou dobu později však zjišťujeme, že už si toho za stejné peníze třeba ani zdaleka tolik nekoupíme. A na vině je tomu zpravidla právě inflace.

úvěrová tíseň

Prostý člověk to pochopitelně nese tu více a tu méně těžce. Protože si nejednou musí žádat znovu a znovu o zvýšení platu, aby si mohl dopřát stále stejnou životní úroveň, penzisté a jiné nepracující osoby jsou odkázáni na to, dorovná-li jim stát tuto újmu, a pokud si někdo nějaké ty peníze našetří, může hledět na to, jak jsou tyto bezcennější a bezcennější.
A spásy není právě snadné dosáhnout. I kdybyste si domů pořídili ten nejnedobytnější trezor, i kdybyste své peníze zašili více než pečlivě do slamníku nebo je někam zakopali, inflace se k nim vždy nějak dostane a páchá další a další škody.
A tudíž by bylo žádoucí https://nebankovni-hypoteky-cz.cz/zhodnoceni-vasich-vkladu/. Což sice nabízí kdekdo, jenže se takové nabídky vesměs zrovna na čisté pravdě nezakládají. Pokud vám totiž nabízí poskytovatelé různých účtů, vkladních knížek nebo jiných podobných produktů procenta nižší než inflace, tratíte sice o něco méně, než když držíte hotovost v ruce, ale přesto tratíte.

hořící peníze

Pokud vám někde nabízejí účty s úroky vyššími než inflace, je třeba vzít ohled i na to, nebudete-li současně s vyššími úroky tratit pro změnu na něčem jiném, dejme tomu na poplatcích, prováděných transakcích a podobně. A produkty, které slibují skutečné zhodnocení nad rámec inflace, bývají vesměs tu více a tu méně rizikové – tedy mohou vaše úspory před inflací zachránit, ale mohou vás také o jejich část nebo o vše nenávratně připravit.
A tak je třeba svádět vesměs předem prohraný boj s inflací. Která je podle našich politiků z dob vcelku nedávných dobrá, ba přímo skvělá. Ovšem jenom k tomu, aby lidé víc utráceli.
Protože jenom peníze, které utratíte, už vám inflace nespolkne.

Podobné příspěvky