Bezpečnostní pásy, potřebné omezování

Pokud by se vyhlásila soutěž mezi vynálezy v automobilismu, které zachránily nejvíce lidí, asi by zvítězily bezpečnostní pásy. Pásy prošly svým dlouholetým vývojem. Od použitých materiálů, po jejich umístění. Napevno umístěné pásy vystřídaly ty, se samonavíjecími mechanizmy. V poslední době už z montážních linek automobilek nevyjede auto s pásy s předpínacími patronami a kombinací airbagů.

nárazová zkouška

Bezpečnostní pásy musíte mít vždy správně připnuty. Pás veďte vždy přes rameno, ne v blízkosti krku. Pokud byste je vedli kolem krku, tak v případě nehody by vám hrozilo vážné řezné poranění. U spolujezdce v oblasti kde se nachází krční tepna! Ženy by si neměly podkládat pásy rukou v oblasti prsou, což rády dělají. Náraz, který přijde vždy nečekaně, jim může poranit ruce.
náraz do stromu

Dolní část pásu vedeme pod břichem tak, aby nás v případě nárazu zachytil kolem beder po obou stranách. Ženy v těhotenství dělají chybu, že si pás rukou podkládají tak, aby je netlačil na břicho. Pro tyto ženy je cestování autem ne zcela komfortní, ale v žádném případě by neměly cestovat nepřipoutány.

Bezpečnostní pásy mají největší účinnost do rychlosti 50 km/hod. Samozřejmě rozhoduje, z které strany náraz přijde. Pokud například narazíme čelně, účinnost pásů je kolem 43%. Z boku 39% a ze zadu 47%. Největší prospěšnost mají pásy v případě, že se svým vozem jdeme přes střechu. Tam účinnost pásu je až 77%.

Pásy v moderních autech, jsou jen jedním z komplexu systému aktivní bezpečnosti. Tím hlavním, jsou airbagy. Jejich počet se liší podle toho, jaké auto jsme si koupili. Více než o značku jde o třídu a tím i cenu. Bezpečnost airbagů je podmíněna bezpečnostními pásy. V případě, že nejsme připnutí, nás airbag, byť by byl nejsofistikovanější, může i zabít. Vletíme do něj plnou rychlostí vozu, kdežto on se řítí proti nám. Abychom do airbagu přistáli, co nejmenší rychlostí se postarají výbušné patrony u bezpečnostních pásů. Ty se postarají o okamžité přitažení pásů v době nárazu. Pásy nás nepustí dopředu a sníží rychlost, kterou nás obejme airbag.
srážka aut

Při každé nehodě máme větší šanci na vyváznutí bez zranění, pokud se budeme poctivě připoutávat. Tak na to myslete.