Jak se efektivněji učit?

 
1.       Vytvořte si správné podmínky
Pro učení je potřeba hlavně klidné prostředí. Než se začnete učit, je dobré se zbavit všech rušivých elementů v okolí. Najděte si proto místo, kde Vás po dobu učení nebude nikdo vyrušovat. Vypněte mobil, aby Vás nerušila upozornění ze sociálních sítí, telefonáty, nebo smsky a odložte ho. Pokud nepotřebujete k učení počítač, vypněte jej také. Ukliďte si pracovní plochu a zbavte se všeho, co by Vás mohlo rušit.  
muž v knihovně
2.       Správná hudba k učení
Zvolte raději klidnější hudbu bez textu, aby Vás při učení zbytečně nerušila a nebránila Vám v soustředění. Ideální je meditační hudba, nebo třeba soundtracky z filmů.
3.       Mind mapping
Při učení složitější látky je dobré využít také vizuální zobrazení a zapojit tak také vizuální paměť. Tuto metodu využijete i při řešení úkolů v práci, kde vede k větší produktivitě a kreativitě. Při vytváření myšlenkové mapy si navíc mnohé
zapamatujete.
technologie při učení
4.       Plánování času
Pořiďte si deník a zapisujte si všechny úkoly, ať předejdete zapomenutí a následnému učení na poslední chvíli, které je minimálně produktivní. Větší množství materiálu k naučení si rozdělte do menších částí. Naplánujte si dobu, kterou se učení budete věnovat a nenechte se při ní rušit.
5.       Přestávky
Při plánování času určitě nezanedbejte ani přestávky, při kterých naberete síly. Zařaďte také malou svačinku, ideálně ovoce, kterým doplníte energii.
imatrikulační čepec
6.       Testování nanečisto
Zkuste si zopakovat látku, aniž byste se dívali do materiálu. Domluvte se s kamarádem a vyzkoušejte se navzájem. Zjistíte tak, jak jste reálně na tom a kolik učení ještě potřebujete.
7.       Neučte se nazpaměť
Pokud je to možné, zkuste si informace spojovat do logických souvislostí. Vyhněte se učení jednotlivých informací. Logicky spojené paměťové stopy se v paměti lépe tvoří a mají delší trvání.